top of page

Sağlıklı Oturmanın ÖnemiYüzyıllar boyunca sandalyede oturmak insanlar için önemli bir duruş olmuştur. Değişen iş kalıpları, artan kağıt işleri, endüstriyel teknolojilerin gelişimi (otomasyon, uzaktan kumandalar) ve eğlence modlarındaki (TV) değişiklikler, insanların oturma süresini uzatıyor. Uzun süre kötü pozisyonda oturmak, hareketsiz kalmak, bilgisayar ekranlarının uygun yükseklikte olmaması boyun, sırt ve bel ağrılarının başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Uzun süre belli bir pozisyonda oturarak çalışmak, boyun ve sırtta bazı kasların kısalmasına, bazı kasların ise zayıflamasına neden olur. Eğer egzersiz ve spor da yapılmıyorsa uzun süre belli pozisyonda oturmak ve dik oturmamak sırt kaslarının zayıflaması neticesinde sırtta kifoziteye (kamburluk) gibi problemlere neden olabilir.

Yanlış oturma biçiminin sürekli tekrarlaması omurgada ya da vücudun herhangi bir yerinde dengesiz yük binmesine sebep olmaktadır. Bunun devamlı olması, yük binen kısımlarda probleme sebep olabilmekte ve yaşam kalitesini azaltan ciddi ağrılara sebep olabilmektedir(örneğin bel fıtığı). Sadece oturmamızı düzelterek ve ergonomik önerilere dikkat ederek, ağrılarımızda ciddi azalmalara ve iyileşme sürecini hızlandırmaya katkıda bulunabilirsiniz.

MASA BAŞINDA DOĞRU OTURMA ® Sırt bacaklar ve dizler arasında dik açılı bir oturuş sağlanmalı. ® Ayaklar yerle tam temasta olmalı. ® Baş mümkün olduğunca düz ve orta pozisyonda tutulmalı,baş sağa yada sola eğik olmamalı ,baş herhangi bir tarafa dönük durmamalı ® Oturuş pozisyonu sık sık değiştirilmeli ® Dirsek ve kol vücuda yakın ve rahat bir pozisyonda olmalı. ® Dirsekler ortalama 90-120 derecelik açıyla kullanılmalı. ® Omuzlar aşağı ve yukarı pozisyonda olmamalı. ® Kollar 90 drece üzeri aktivitelerde sık kullanılmamalı. ® Önkol ,el bileği ve el düz ve aynı düzlemde ve yere paralel olmalı. ® Masa ve dizler arası mesafe 5cm den az olmamalı. ® Bacakların hareketi kısıtlanmamalı.

İŞ YERİNDE ZİNDE KALMAK İÇİN…

® Her saat başı kalkıp iş yerindeki en uzak fotokopi yada faks makinesine yürünebilir. ® Asansör yerine merdiven kullanılabilir. ® İş arkadaşına bir şey söylemek istendiğinde e-mail yada telefon kullanmak yerine yanına gidilebilir.

ÖĞLE ARALARINI AKTİF BİR ŞEKİLDE GEÇİRMEK İÇİN…

® Ofis egzersizleri yapılabilir. ® Yürüyüş yapılabilir. ® Merdiven inilip çıkılabilir.

DERS VERİMLİLİĞİ İÇİN…

Masa üzerindeki kitabın, defterin, kolların, ellerin yanlış duruşu; öğrencilerin ellerinin ve parmaklarının yorulmasına ve yazmaktan nefret etmelerini sağlamaktadır. Sırada doğru oturuşun öğrencilere kazandırılması ile öğrencinin derse olan ilgisinde artış olmakta, böylelikle dersteki verimlilik artmaktadır

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page