top of page

Priformis Sendromu


Piriformis, kalçanın arkasında siyatik sinirin hemen üstünde yer alan kısa ama önemli bir kastır. Kalça ekleminin dışa doğru (abdiksiyon) dönmesine katkıda bulunur. Piriformis sendromu (PS), siyatik sinirin pelvis çıkışında piriformis kası tarafından tuzaklanması ile oluşan klinik tablodur.

Piriformis kasında miyofasial tetik nokta, hipertrofi, inflamasyon, travmatik yaralanmalar, piriformis kası ve/veya siyatik sinirin anatomik varyasyonları ve myositis ossifikans gibi nedenler piriformis sendromuna yol açabilmektedir. Kadınlarda pelvis içindeki quadriseps femoris kasının erkeklere göre kadınlarda daha geniş açılı olması nedeniyle daha sık görüldüğü bildirilmiştir. En sık belirti piriformis kası üzerinde görülen ağrıdır. Oturmada güçlük olabilir. Ağrı yürümekle ve kalça iç rotasyonu ile gluteal bölge ve uyluk arka yüze yayılır, parestezi de görülebilir Bacak arkasında, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, yürümede zorluk gibi belirtileri sebebiyle bel fıtığıyla karıştırılabilir.

Piriformis Sendromunun iki tipi vardır;

Birincisi; yapısal olarak piriformis kasının kısa olmasından kaynaklanır. Erken dönemde piriformis kasını uzatıcı ve germeyi sağlayıcı uygun egzersizler ile problem önlenebilir.

İkincisi; travma veya bölgesel kan dolaşımının azalmasıyla kasın spazma girmesiyle oluşur. Sebebi belirleyerek tedaviyi düzenlemek gerekir. Piriformis kasında, bel omurga veya kaslarındaki problemler, yanlış yapılan egzersizler, ani ve ters hareket, uzun süreli oturmak (oturarak çalışma, uzun süre yolculuk, bisiklete binmek) ya da aşırı kullanımdan dolayı kas spazmı oluşur. Kastaki kasılma altındaki siyatik siniri sıkıştırarak, ağrı ve his bozukluklarına yol açar.

Medikal tedaviye ek olarak manuel terapi yöntemleriyle piriformis sendromuna sebep olan kasın ve eklem çevresindeki dolaşımın artırılması ve gerginliklerin azaltılması gerçekleştirilebilir. Tedavi programı; çevre eklemlerin mobilizasyonu, deri altındaki bağ dokusunun gevşetilmesi, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini de içermelidir. Piriformis kasındaki spazmı çözerek, dolaşımı düzenlemek ve siyatik sinir basısını ortadan kaldırmak suretiyle, bel, kalça ve bacak ağrısından yaşam boyu kurtulmak mümkün olabilmektedir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page